Uroczyste otwarcie Leśnego laboratorium pod chmurką.

W czwartek 8.10.2020 r w Przedszkolu nr 8 odbyło się uroczyste otwarcie
Leśnego laboratorium pod chmurką, które powstało w ramach wygranego przez placówkę konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii. Nagrodę w wysokości 10. 000 zł przeznaczono na ciekawą aranżację ogrodu przedszkolnego, który zmienił się w wielką naturalną przestrzeń edukacyjną dla dzieci. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rady rodziców oraz przedstawiciel patronującej projektowi Fundacji „Za górami, za lasami” .

Uroczystość poprowadziły nauczycielki p. Agnieszka B. i pani Justyna Ch. autorki zwycięskiego projektu.

W trakcie uroczystości wszystkie grupy zaprezentowały herby wybranych przez siebie leśnych drzew oraz okrzyki promujące przedszkolny drzewostan. Ten w wykonaniu najmłodszej grupy MISIE szybko zapadł w pamięć gości i prowadzących.

Hip hip hura! . Hip Hip Hurra!
Klon piękne liście ma.

Zakręcono też kolorowym kołem fortuny. W przedszkolnej loterii goście wygrali sadzonkę jodły, harcerską saperkę oraz worek ziemi, natomiast pani dyrektor tajemniczą skrzynkę. Nie zabrakło też leśnych przebojów o drzewach, a królował jak zwykle na ósemkowej polanie hit „Szyszunia
dance” przy którym wszyscy dobrze się bawili. Po uroczystym przecięciu wstęgi pani dyrektor pełnym satysfakcji głosem oznajmiła: „Leśne laboratorium pod chmurką” uważam za otarte .

Następnie przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielami udali się do punktów zadań powstałych na terenie ogrodu w ramach projektu. Nauczycielki poprowadziły ciekawe zajęcia wykorzystując w pełni nowopowstałą przestrzeń edukacyjną. Do każdego punktu poprowadziły nas strzałki wykonane przez tatę Łucji K i ozdobione napisami wykonanymi przez tatę Kai S.


W mini stacji meteo pani Ania jako pogodynka poprowadziła zabawy z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów oraz chusty animacyjnej do naśladowania różnych stanów pogody .


W kręgu ciszy pani Monika obserwowała za pomocą różnorodnych przyrządów optycznych (lunety, lusterka, lupy, lornetki) drzewa z różnej perspektywy, a następnie zaprosiła dzieci do ułożenia leśnej mandali.


W leśnym laboratorium pani Justyna i pani Klaudia zbierały z dziećmi do specjalnych pojemników materiał przyrodniczy , tworzyły kompozycję leśnych perfum, badały go z pomocą akcesoriów zgromadzonych w kuferku badacza przy pięknych dębowych wyglądających jak rzeźby stołach.


Na ścieżce edukacyjnej liczącej 13 obiektów przyrodniczych, które zostały oznakowane przy pomocy przepięknie zaprojektowanych przez mamę Łucji K. tablicach pani Agnieszka zgłębiała z dziećmi wiedzę nt. przyrody naszego lasu.


W kwadracie matematycznym pani Hania i pani Justyna prowadziły zabawy matematyczne z wykorzystaniem materiału naturalnego. Przedszkolaki ważyły, mierzyły i rozgrywały specjalnie zaprojektowaną leśną grę.

Na ścieżce zdrowia pani Ania i pani Ewelina po rozgrzewce pokonywały z dziećmi naturalny tor przeszkód na którym nie zabrakło skoków przez rów, przejścia po wzniesieniu i zwalonej kłodzie, slalomu między palikami i rzutów szyszką do celu.


Pani Magda zaprosiła dzieci z grupy III na plener malarski. Na sztalugach rozstawionych w ogrodzie wszystkie przedszkolaki w stosownym malarskim stroju malowały topolę osikę.


Po zakończeniu działań odbyło się uroczyste zielone ślubowanie, goście zasadzili wygrane drzewko w mini szkółce leśnej powstałej na terenie ogrodu , a pani dyrektor zaprosiła wszystkich na energetyczny zielony napój i leśne naleśniki.


Głównym założeniem projektu była zmiana proporcji zajęć prowadzonych w salach na rzecz działań edukacyjnych w środowisku przyrodniczym. Leśne laboratorium umożliwi nam realizacje tego założenia. Mamy wiele pomysłów jak wykorzystać do działań z dziećmi powstałe punkty badawcze, w których będziemy rozwijać nie tylko wiedzę, zamiłowanie do przyrody, ale wrażliwość zmysłową, estetyczną, sprawność ruchową, umiejętności obserwowania, badania i eksperymentowania w naturalnej przestrzeni.
Pełne satysfakcji , radości i sukcesu koordynatorki projektu.

Skip to content