Sensacje

SZANOWNE ÓSEMKOWE RODZINKI

        WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY DO REAGOWANIA NA NASZE PROPOZYCJE I PRZESYŁANIE FOTOGRAFII, RYSUNKÓW, KRÓTKICH FILMIKÓW Z REALIZOWANYCH PROJEKTÓW, EWENTUALNIE WASZEJ WSPÓLNEJ PRACY TWÓRCZEJ.

WASZE REAKCJE PROSIMY O PRZESYŁANIE DROGĄ MAILOWĄ NA ADRES

przedszkole8piaseczno@gmail.com

ZDJĘCIA WRAZ Z PODPISEM ZAMIEŚCIMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ.

POZDRAWIAMY, ŚCISKAMY NA BEZPIECZNĄ ODLEGŁOŚĆ I MIMO NATŁOKU ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY.

SZANOWNE ÓSEMKOWE RODZINKI

W tym trudnym czasie pragniemy Wam złożyć najserdeczniejsze życzenie Wesołych Świąt.

Życzymy Wam, Kochani,
aby te święta wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

PRACOWNICY PRZEDSZKOLA NR 8

        WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY DO REAGOWANIA NA NASZE PROPOZYCJE I PRZESYŁANIE FOTOGRAFII, RYSUNKÓW, KRÓTKICH FILMIKÓW Z REALIZOWANYCH PROJEKTÓW, EWENTUALNIE WASZEJ WSPÓLNEJ PRACY TWÓRCZEJ.

WASZE REAKCJE PROSIMY O PRZESYŁANIE DROGĄ MAILOWĄ NA ADRES

przedszkole8piaseczno@gmail.com

ZDJĘCIA WRAZ Z PODPISEM ZAMIEŚCIMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ.

POZDRAWIAMY, ŚCISKAMY NA BEZPIECZNĄ ODLEGŁOŚĆ I MIMO NATŁOKU ZAJĘĆ ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY.

Propozycje gier i zabaw na domową nudę!

W wieku przedszkolnym poruszanie się jest szczególnie ważnym środkiem zdobywania informacji na temat otaczającego świata. Przez ruch dziecko ma możliwość poznawania siebie samego i możliwości własnego ciała, oszacowania swoich umiejętności a także rozwijania wiary we własne siły. Ruch przyczynia się również w znaczącym stopniu do wzmocnienia odporności organizmu na szkodliwy wpływ czynników środowiskowych. Obecna sytuacja ogranicza naszą przestrzeń poruszania się, jednakże daje również okazję do wspólnego spędzania czasu, który możemy wykorzystać aktywnie, zmieniając domową nudę w fajną zabawę. Wspierając akcję # zostańwdomu przesyłam wszystkim ósemkowym rodzinkom, kilka pomysłów na zabawy i gry w domowym zaciszu. Ze sportowymi pozdrowieniami Ewelina Masternak.

https://youtu.be/-IICtZmAGyw
DRODZY RODZICE!

Od kilku lat 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości na Temat Autyzmu.

W tym dniu każdy może dowiedzieć się? więcej o autyzmie i wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, poprzez ubranie się na niebiesko. Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja AutismSpeaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu” jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoje oświetlenie tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach.

Nie bądź zielony w temacie autyzmu. 2 kwietnia bądź niebieski!

„Autyzm. Częstszy niż myślisz” – problem całościowych zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu, dotyczy 1% całej populacji, niezależnie od rasy, miejsca zamieszkania, statusu ekonomicznego. Szacuje się?, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem.

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, niema dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.

Symptomy

Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Czasem kropla deszczu potrafi wywołać panikę, a podmuch wiatru sprawia? fizyczny ból. Często funkcjonują jakby we własnym świecie, „za niewidzialną szybą” ? żyją wśród rówieśników, ale tak naprawdę obok nich. Nie włączają się do rozmowy ani zabawy, nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Szybko się zniechęcają, nie poddając się regułom gry, chcą zrobić coś po swojemu, a gdy tego nie mogą ? wpadają w niekontrolowaną złość lub agresję. Dlaczego? Ponieważ nie rozumieją reguł życia społecznego w sposób naturalny, a muszą się ich nauczyć. Co więcej ? mają trudności z odczytywaniem emocji, rozumieniem ich przyczyn oraz intencji czyichś działań. Mają trudności z komunikacją. Zdarza się, że nie mówią i porozumiewają się za pomocą form alternatywnych – piktogramów, aplikacji itp. Ich mowa bywa monotonna, nadmiernie przyspieszona lub spowolniona bez intonacji oznaczającej pytanie lub koniec zdania. Nie rozumieją skrótów myślowych, wyrazów o podwójnym znaczeniu, nie śmieszą ich dowcipy, trudno im interpretować przysłowia czy skrótowe polecenia. Mogą też posługiwać się językiem literackim. Używają wtedy „kwiecistego języka” nawet w zwykłej rozmowie z kolegami.

Są nadwrażliwi na zmiany w otoczeniu ? przewidywalność daje poczucie bezpieczeństwa. Musi zatem istnieć dokładny, niezmieniony plan dnia i idealnie, gdyby otoczenie także było niezmienne. Wszystko bowiem, co nowe budzi lęk i niepewność, wyprowadza z równowagi i zaburza koncentrację. W umyśle dziecka z autyzmem niema ogólnych, abstrakcyjnych pojęć. Autyzm to ocean możliwości. Co oznacza, że każda osoba z autyzmem jest indywidualnością i nie ma dwóch takich samych osób ze spektrum.

Bądź z nami w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu! Ubierz się na niebiesko i prześlij do nas zdjęcie. Razem stworzymy piękną galerię!

przedszkole8piaseczno@gmail.com

Poniżej zamieszczamy film oraz książeczkę dla dzieci. Zapraszamy do zapoznania się .

https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&feature=youtu.be .

Mamy już pierwsze zdjęcia do naszej „Niebieskiej galerii”

SZANOWNE ÓSEMKOWE RODZINKI

Wszystkich chętnych zapraszamy do reagowania na nasze propozycje i przesyłanie fotografii, rysunków, krótkich filmików z realizowanych projektów, ewentualnie Waszej wspólnej pracy twórczej. WASZE REAKCJE PROSIMY O PRZESYŁANIE DROGĄ MAILOWĄ NA ADRES:

przedszkole8piaseczno@gmail.com

ZDJĘCIA WRAZ Z PODPISEM ZAMIEŚCIMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ.

Polskie Radio Dzieciom


Drodzy Rodzice
!

W ramach nawiązanej współpracy z Polskim Radiem  otrzymałyśmy ofertę dla dzieci, która może wzbagacić przygotowane przez nas propozycje edukacyjne. Radio to doskonały teatr wyobraźni ,słowo i dźwięk mogą być doskonałym przekaźnikiem nie tylko wiedzy,ale i emocji . Zapraszamy do zapoznania się z poniższą ofertą.

DROGIE PRZEDSZKOLAKI, SZANOWNI RODZICE!

Rozpoczynamy przygodę edukacyjną poprzez naszą stronę internetową , bo tylko w ten sposób możemy się z Wami skontaktować. Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji do zrealizowania w rodzinnym gronie. Tydzień możecie sobie podzielić na aktywności i wybrać jedną z nich na dany dzień.

Miłej zabawy. Wasi Nauczyciele

Kochane Dzieciaki!!!

            20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Przygotowałyśmy dla Was na ten dzień wiele niespodzianek. Okazało się jednak, że to WY sprawiłyście nam, jako pierwsi ogromną niespodziankę, pełną kolorów i wzruszeń.  Przychodząc do pracy zobaczyłyśmy TO:

Bardzo dziękujemy! My też za Wami tęsknimy bardzo.

Kadra Przedszkola nr 8

P.S. Dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia możecie porozmawiać z bliskimi o tej ważnej wartości w życiu człowieka. Polecamy Wam słuchowisko  dostępne na You Tube pt. „Bajka o szczęściu” /Izabela Degórska ( czas 31 minut) , z której dowiecie się m.in. czy szczęście można kupić  oraz wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką.  Dzieci młodsze na pewno nie będą miały problemu z narysowaniem autoportretu „Oto Ja szczęśliwy”, dzieci starsze ? „Mój szczęśliwy dzień”.  (My happy day). Powiedz rodzicom, co czujesz, gdy patrzysz na siebie szczęśliwego? Kiedy myślisz, o sobie, że jesteś szczęśliwy? Pamiętajcie, że zbieranie dobrych wspomnień, sprawia, że jesteś pewniejszy siebie i masz więcej optymizmu. Takie nastawienie do życia przyciąga szczęścia.

Pozdrawiamy! Trzymajcie się ciepło!

Wasi nauczyciele.

UWAGA RODZICE!!!!

KOMUNIKAT

12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolu nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze? dla dzieci których rodzice nie mają możliwości zapewnienia opieki. W okresie od 16 marca do 25 marca przedszkole nie będzie prowadziło zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Poniżej link odnoście podjętych działań: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

Zdobyliśmy grant! 10. 000 na realizację projektu „Leśne laboratorium pod chmurką”.

Nasza radość jest ogromna. Po raz kolejny nasze przedszkole zdobyło grant na realizację projektu ekologicznego. Tym razem znaleźliśmy się  w gronie laureatów konkursu  Fundusz Naturalnej Energii organizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM. Autorkami projektu „Leśne laboratorium pod chmurką” są nauczycielki z grup najstarszych pani Agnieszka B.i pani Justyna Ch.  Realizacja projektu rusza od marca i potrwa do końca czerwca. Główne zadania będą skoncentrowane wokół aranżacji przestrzeni edukacyjnej w ogrodzie przedszkolnym. W planach m.in. mini stacja meteorologiczna, ścieżka sensoryczna, punkty obserwacyjne i badawcze, terenowe warsztaty kulturalno-społeczne dla dzieci i rodziców oraz wycieczki  o charakterze edukacyjno-turystycznym.

            Autorkom zwycięskiego projektu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w jego realizacji.

W poszukiwaniu wiedzy o pingwinach.

Pingwiny to jedne z najbardziej sympatycznych zwierząt na świecie. Od wielu lat wzbudzają ogromne zainteresowanie naukowców, przyrodników, ekologów i polarników. I to nie ze względu na swoją pozorną nieporadność, komediowy styl chodzenia nawiązujący do legendarnej gwiazdy kina niemego Charlie Chaplina, ale ze względu na stan posiadania wielu umiejętności, które stawiają je w zasłużonym szeregu stworzeń niezwykłych.  Zwinność, szybkość, sprawność, wytrzymałość oraz wrodzona elegancja – to najlepsza wizytówka tych ptaków. Od wielu lat wszystkie gatunki pingwina są zagrożone wyginięciem. W ostatnich latach populacja pingwinów zmniejszyła się o 80%. Główną przyczyną tego stanu jest ocieplenie klimatu, przełowienie oceanów, zanieczyszczenie wód oceanicznych, wprowadzenie gatunków inwazyjnych oraz stosunkowo nowym – turystyka.   W odpowiedzi na czyhające zagrożenia wszystkie gatunki pingwinów zostały objęte ścisłą ochroną i wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.  Poświęcono im również osobne dni w eko – kalendarzu. 20 stycznia, obchodzimy Dzień Wiedzy o Pingwinach.

            W naszym przedszkolu postanowiliśmy uczcić ich święto. Te interesujące ptaki stały się inspiracją prac plastycznych. Na holach przedszkolnych z każdego kąta uśmiechały się do nas pingwiny, w ruch poszły koła orgiami płaskie i nacinane, wycinanki, rysunki, oraz makiety z koloniami pingwinów. Nikt nie miał wątpliwości wchodząc do przedszkola, jaki temat dominuje w tym tygodniu. W kącikach tematycznych zagościły albumy przyrodnicze przyniesione przez dzieci, globusy i mapy.  W grupach starszych cieszyły się one dużo większym powodzeniem w czasie wolnym niż klocki i zabawki. Wszyscy obejrzeliśmy w dużych fragmentach nagrodzony Oscarem film dokumentalny „Marsz pingwinów„, który stał się podstawowym źródłem wiedzy o tych zagrożonych wyginięciem ptakach. Do realizacji tematu zaprosiliśmy również rodziców, którzy popołudniami czytali dzieciom książkę Adama Bahdaja „Mały pingwin Pik-Pok”. Jeden z rodziców (grupa Żabki) przygotował prezentację multimedialną z ciekawostkami o różnych gatunkach pingwinów. Mogliśmy zobaczyć także prawdziwy okaz pingwina cesarskiego i skalnego. Zwieńczeniem tematu była przygotowana przez zespół aktywności twórczej ścieżka interaktywna. W obecności rodziców przechodząc z punktu do punktu wg wytyczonej trasy dzieci rozwiązywały różne zadania: był ślizg na brzuchu, przenoszenie jaja do pod górę lodową, quiz wiedzy, spacer po śladach, porównywanie wzrostu i coś kreatywnego, czyli pomysł na marzenie pingwina. Mamy nadzieję, że temat, choć odległy stał się bliski dzieciom dzięki naszym wspólnym działaniom. To pomocny krok w rozwijaniu ciekawości poznawczej i rozbudzaniu zainteresowań przyrodniczych najmłodszych.

Bajeczny świat sportów zimowych.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jest przychylne najmłodszym uczestnikom procesu edukacyjnego. Ma w swojej ofercie ciekawe propozycje zajęć dla przedszkolaków, z których omieszkaliśmy skorzystać. Wizyta w muzeum zrobiła na nas ogromne wrażenie. Począwszy od ciekawej bardzo nowoczesnej szklanej bryły budynku, po obejrzane ekspozycje, filmy o polskich olimpijczykach i trasę edukacyjną.  Historia polskich sportów zimowych jest dużo atrakcyjniejsza, gdy można zobrazować opowieść prawdziwymi eksponatami. Dzieci z grup starszych dowiedziały się m.in., Dlaczego narty pokrywano futrem? Jak wyglądał strój sportowy kobiet uprawiających sporty zimowe? Jaka jest różnica pomiędzy nartami do skoków, a do biegania? Jak wyglądały pierwsze łyżwy i bobsleje? Poznały także nazwiska polskich olimpijczyków, którzy reprezentowali nasz kraj na igrzyskach zimowych. Najmłodsi poznali ideę igrzysk olimpijskich, dowiedzieli się, jaki kolor na fladze olimpijskiej symbolizuje dany kontynent, obejrzeli film edukacyjny i odwiedzili galerię medali olimpijskich. Wycieczka w muzeum zwieńczyła temat poświęcony sportom zimowym. Co prawda za oknem śniegu brak, jednak nie można zapomnieć, że zima niesie ze sobą wiele atrakcji, również tych związanych ze sportem i rekreacją warto na nią czekać i polubić ją mimo wszystko. I chociaż na razie tylko w kalendarzu może za rok się zrehabilituje i przyjdzie. Na to wszyscy z utęsknieniem czekamy.

Bal na sportowo

A takiego balu jeszcze w Ósemce nie było. Tym razem to nie księżniczki, kotki, rycerze Superman i Batman tańczyli w takt muzycznych przebojów, ale prawdziwi sportowcy. Na sali balowej nie zabrakło piłkarzy, baletnic, karateków, wojowników Ninja, narciarzy i cyklistów, można było także spotkać dżokejkę i pływaczkę. Podczas balu był czas na tańce jak to w karnawale, ale również na rozmaite rozgrywki sportowe. Organizatorzy – zespół ds. aktywności ruchowej umiejętnie połączył zabawy taneczne ze sportowymi. Przedszkolaki miały możliwość oddać strzał na bramkę, uczestniczyć w wyścigu w workach, zmienić się w nimfy i wojowników, trzymać sportowy puchar i wykazać się refleksem, zwinnością i szybkością. Kolejny bal za rok. Mamy nadzieję, że również będzie tematyczny, co skłoni nas  wszystkich do podjęcia kreatywnych działań.

Rodzicom gratulujemy  otwartości na przedszkolne inicjatywy  i pomysłowości w doborze strojów .

A w stajence wielkie cuda?

RODZICE DZIECIOM, to cykl spotkań teatralnych, który od wielu lat z powodzeniem realizowany jest w naszym przedszkolu . Tym razem od czujnym okiem pani reżyser – Ewy Grzelak rodzice przygotowali  spektakl jasełkowy.  Pełne gracji anioły, rozśpiewani pastuszkowie, niesforne owce oraz supernowocześni Trzej Królowie zagościli na scenie przedszkolnej. Nie zbrakło również głównych bohaterów- stanowczej i wyrazistej w swej roli Maryi oraz powściągliwego w słowach, pełnego ciepła i spokoju Józefa.  To była piękna opowieść, która dostarczyła wszystkim wiele wzruszeń i radości, a małym widzom którzy rozpoznali w aktorach swoich rodziców satysfakcji, podziwu i dumy.

            Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie, czas , otwartość i rodzicielską inicjatywę.

            Dzieciaki i ósemkowa kadra.

Od chaty do chaty, czyli spotkanie z Mikołajem na ludowo.

Podczas rozmowy telefonicznej, Mikołaj obiecał dzieciom spotkanie i słowa dotrzymał. 13 grudnia doszło do umówionego spotkania w Gościńcu Wiecha w Kawęczynie. Mikołaj nie od razu spotkał się z przedszkolakami. Przygotował dla nas kilka atrakcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Serdecznie powitani przez gospodynię gościńca podzieliśmy się na kilka grup i wyruszyliśmy szlakiem niespodzianek. Czekała nas wizyta w starej piekarni, podczas której poznaliśmy różne rodzaje zboża oraz stare narzędzia i naczynia niezbędne do pieczenia chleba. Zwiedziliśmy chaty ludowe, dekorowaliśmy choinki naturalnymi ozdobami, lepiliśmy pierogi i ozdabialiśmy stroiki świąteczne. Zwieńczeniem był spacer po terenie obiektu podczas którego obserwowaliśmy daniele i zwierzęta gospodarstwa wiejskiego oraz przejażdżka wozem. Po zasłużonym posiłku udaliśmy się na spotkanie z Mikołajem. Były prezenty, wspólne kolędowanie i podziękowania. Ku naszemu zaskoczeniu  Mikołaj, który do nas przybył był bardzo, bardzo szczupły… Okazało się, że dopiero zaczynał swoje odwiedziny u dzieci. Po łakociach pozostawionych na parapetach przez najmłodszych po świętach na pewno wróci do swojej mikołajowej wagi. Życzymy Mu tego z całego ósemkowego serduszka.

Przedszkolaki dzwonią do św. Mikołaja

Mikołajki to jeden z najsympatyczniejszych dni w roku, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieciaki. I choć nie wszyscy już wierzą w Mikołaja, to niezwykłość tego dnia udziela się zarówno małym jak i dużym. Nie ma, bowiem radośniejszego poranka w roku niż ten, w którym tupot bosych stópek przeplata się z okrzykami zachwytu nad odnalezionymi w zakamarkach domu drobiazgami od samego świętego. W naszym przedszkolu też nie zabrakło Mikołajkowych niespodzianek. Nie spotkaliśmy się z Mikołajem, co prawda osobiście, ale mieliśmy tę ogromną przyjemność porozmawiania z nim przez telefon. Centrala telefoniczna mieściła się w sali nr 11, do której przybyły dzieciaki ze wszystkich grup. Gdy byliśmy już gotowi na rozmowę okazało się, że żadna z pań w swoich kontaktach w telefonie nie ma najważniejszego numeru, czyli telefonu do samego św. Mikołaja. Całe szczęście, że na czas przybyła Mikołajka i w paczce przywiozła ze sobą specjalny świąteczny telefon. Był on nieco inny od tych dobrze znanym dzieciom. Miał tarczę, słuchawkę i sznur.  Połączenie zostało w miarę szybko zrealizowane. Dzieci zadały Mikołajowi mnóstwo pytań, na które skrupulatnie udzielał odpowiedzi. Dowiedzieliśmy się, co lubi jeść, ile reniferów jest w jego zaprzęgu, skąd bierze czarodziejski pył, a także, dlaczego nos Rudolfa jest czerwony. W podziękowaniu każda grupa podarowała mu muzyczny upominek. W paczce od Mikołajki dzieci znalazły drobne upominki,  a sam święty  obiecał, że spotka się ze wszystkimi przedszkolakami już 13 grudnia (taki termin znalazł dla nas w swoim kalendarzu). Zatem wszyscy czekamy z utęsknieniem.

Andrzejki w kociej republice!

29 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w zabawie Andrzejkowej, która tym razem odbyła się w Kociej Republice. Od rana do przedszkola schodziły się same koty. Można było wśród nich odnaleźć czarne domowe kociaki oraz te dzikie przybyłe z odległych egzotycznych krajów.  Żeby zostać obywatelami Kociej Republiki wszystkie kotki małe i duże musiały zaliczyć konkretne zadania, które rozmieszczone były w poszczególnych Ministerstwach. Milusińscy odwiedzili Ministerstwo Kolorów, Śmiechu, Zmian, Sportu, Marzeń. W każdym z nich czekał na przybyłych ze swoją czarodziejską niespodzianką Koci Minister. Był wśród nich Humorek, Szczęściarz, Marzyciel. Po wykonaniu zadań i odnalezieniu swojej dobrej wróżby wszystkim kociakom został nadany tytuł obywatela Kociej Republiki. Odśpiewano hymn i przy dźwiękach tajemniczej muzyki pojawiły się w wielkich garach kocie przysmaki. Mamy nadzieję, że wszystkim ósemkowym kotkom słodkie myszki bardzo smakowały, a dobra wróżba, którą zabrały ze sobą do domów spełni się w najbliższej bądź dalszej przyszłości.

List od Prezydenta

W listopadzie mieliśmy ogromną przyjemność otrzymać list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z podziękowaniami za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci przez cały rok przedszkolny brały czynny udział w realizacji założeń projektu. Nauczycielki wybrały jedenaście zadań z listy propozycji, które musiały zostać spełnione do otrzymania przez placówkę Certyfikatu. Głównymi celami było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Wraz z listem dzieci otrzymały flagę Polski. Grupa III biorąca udział w projekcie z dumą i powagą wysłuchała listu.

Edukacyjne atrakcje kielecczyzny dla Ósemkowych podróżników.

            15 października dwie najstarsze grupy przedszkolne zgłębiały tajemnice edukacyjnych atrakcji Kielc.  Na początek w swoje progi zaprosili nas edukatorzy z Energetycznego Centrum Nauki.  Tam pod ich okiem uczestniczyliśmy w warsztatach popularnonaukowych zorganizowanych w prawdziwym laboratorium.  Zaspakajaliśmy naszą ciekawość świata poprzez wykonywanie eksperymentów, do których używaliśmy popularnych produktów dostępnych w każdym domu: olej, sodę, płyn do mycia naczyń, ocet. Mali badacze zafascynowani byli efektami samodzielnie wykonywanych doświadczeń.

Następnie zwiedziliśmy interaktywną wystawę pt. ” Energia „. 28 urządzeń dostępnych dla dzieci pozwoliły zrozumieć funkcjonowanie różnych form energii.  Z dużą cierpliwością tankowaliśmy fiata 126p, uruchamialiśmy pompy tłokowe i elektrownie wiatraczne.

Po wizycie w centrum przyszedł czas na zasłużony posiłek, który zjedliśmy pod chmurką na terenie parku edukacyjnego. W Centrum Geodeukacji zwiedziliśmy stałą wystawę przestrzenną opisującą przeszłość geologiczną Gór Świętokrzyskich oraz podróżowaliśmy w kapsule czasu. Podczas fascynującej ?Podróży do wnętrza Ziemi? obejrzeliśmy w skrócie dzieje naszej planety. Nie tylko sens nas zachwycił, ruszające fotele w czasie projekcji filmu, spryskująca nas woda, zapach dymu i kurzu wulkanicznego wpłynęły dodatkowo na efekt odbioru. Pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie i szczęśliwie do przedszkola.

Święto drzewa w Ósemce

To już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji na rzecz przyrody organizowana w naszym przedszkolu.

U nas „Święto drzewa” trwało dwa tygodnie.  Podczas realizacji projektu badawczego zdobywałyśmy z najmłodszymi najważniejsze wiadomości o drzewach. Kierunek poszukiwań wiedzy wyznaczyła siatka pytań, którą opracowała każda z grup. W większości ekspertami wiedzy były dzieci, chętnie dzieliły się zdobytymi wiadomościami z innymi, przynosiły ciekawe albumy przyrodnicze lub samodzielnie przygotowane plansze, kąciki przyrody wzbogaciły się o kolorowe liście, wiele działań przeniesiono do ogrodu przedszkolnego, w którym prowadzono obserwacje przyrodnicze oraz eko-zabawy w terenie. Galerie prac na korytarzach przedszkolnych wypełniły się wizerunkami drzew wykonanymi różnymi technikami przez najmłodszych. 

Zwieńczeniem święta była integracyjna impreza plenerowa z udziałem zaproszonego leśnika z Nadleśnictwa Chojnów. W leśnej scenerii odbyło się również włączenie do grona przedszkolaków naszych najmłodszych wychowanków. 50 trzylatków złożyło uroczyste ślubowanie. Każdy z nich został mianowany na Ósemkowego Przedszkolaka, a mistrzem ceremonii, który dzierżył w dłoni złote berło z szyszki był leśnik wraz ze swoim pomocnikiem Szyszunią Monisią.

Święto drzewa to oczywiście ogólnopolska akcja sadzenia drzew. W Przedszkolu nr 8 pojawiło się 10 nowych drzew, które w okresie wiosenno -letnim na pewno stworzą wspaniały parasol chroniący nas przed słońcem. Drzewa zostały posadzone przez otwartych na przedszkolne inicjatywy ojców naszych wychowanków. Serdecznie dziękujemy tatom: Gabrysi, Julka  i Marcela z grupy II, Janka i Zacharego z grupy V oraz Karola z grupy IV. 

SPEKTAKULARNY SUKCES „ÓSEMKI” –
Przedszkole nr 8 zdobywcą Wojewódzkiego Certyfikatu
 „Przedszkole Promujące Zdrowie”.


Z ogromną radością i dumą informujemy, że nasza Ósemka w dniu 19 września 2019 roku otrzymała Wojewódzki Certyfikat „Przedszkole Promujące Zdrowie”.
Został on przyznany przez Wojewódzką Kapitułę powołaną z ramienia  Mazowieckiego Kuratora Oświaty .  Wymiar sukcesu jest imponujący, gdyż decyzją Kapituły Certyfikat otrzymało w tym roku tylko 5 placówek z województwa mazowieckiego (jesteśmy jedynym przedszkolem wśród wyróżnionych szkół).  Otrzymanie Certyfikatu jest wyrazem uznania dla wieloletniej, systemowej i planowej pracy placówki zgodnie z ideą Przedszkola Promującego Zdrowie.  
Docenienie przez Kapitułę starań całej kadry Przedszkola nr 8 oraz aktywnie współdziałającego środowiska rodzinnego pozwala nam czuć satysfakcję , ale również dopinguje do dalszych starań w zakresie szeroko rozumianej promocji zdrowia.

Przedszkolny koordynator programu
„Przedszkole Promujące Zdrowie”.

XII Mistrzostwa Przedszkoli Gminy Piaseczno w Wieloboju Lekkoatletycznym

Przedszkole nr 8 VICE MISTRZEM wieloboju.

W piątek 27 września 2019 r. reprezentacja naszego przedszkola już po raz dziesiąty wzięła udział w Mistrzostwach gminy Piaseczno w wieloboju sportowym organizowanych dla wszystkich gminnych przedszkoli.

Z grupy IV reprezentowali nas: Oliwka, Rozalka, Amelka, Julka, Marcel, Adrian, Franek, Krzyś, a z grupy III Adam R, Adam W, Zosia P, Basia P, Ula Kuba i Staś. Zawody odbywały się na stadionie lekkoatletycznym w następujących konkurencjach: bieg przez płotki na 50 m, skok w
dal z rozbiegu, rzut oszczepem oraz sztafeta 8×50. Po trzech konkurencjach prowadziliśmy równocześnie z przedszkolem „Bajka”.

O ostatecznym wyniku zdecydował wynik sztafety. Po raz dziesiąty stanęliśmy na podium Mistrzostw. Wróciliśmy z medalami i pucharem, który stanie w
honorowej galerii trofeów przedszkolnych, bogatsi o nowe doświadczenia, pewniejsi siebie, dumni, pełni satysfakcji i wiary w kolejny sukces.

Wszystkim małym sportowcom gratulujemy sukcesu.
Brawo dzieciaki.

Czar Magicznych Ogrodów.

       Oczarowało nas nie tylko miejsce, ale i pogoda, swoboda poruszania, odwaga wychowanków.

W dniu 17 września Park Tematyczny Magiczne Ogrody w Janowcu otworzył przed nami swoje podwoje. Spacerowaliśmy spokojnie po zadbanych ukwieconych alejkach, korzystając swobodnie ze wszystkich atrakcji, które tego dnia były tylko dla nas.

Odwiedziliśmy skrzata, który mieszkał w dziupli starego drzewa. Posłuchaliśmy, o czym mruczą Magiczne Wierzby, zwiedziliśmy Zamek Wróżek oraz Marchewkowe Pole, przejechaliśmy się po malowniczym ogrodzie mini kolejką. Prawdziwym wyzwaniem było przejście po moście linowym w Grodzie Krasnoludów, zjazd z wysokiej zjeżdżalni Krasnali oraz spacer ścieżką wiodącej do Smoczej Jamy.

Mogliśmy oglądać, słuchać, wąchać i dotykać wszystkich atrakcji. Przyjechaliśmy pełni wrażeń i doznań estetycznych. Pamiątkowe kadry zdjęć upiększyły przedszkolne galerie.
Mamy nadzieję, że wspomnienia z wycieczki na długo zagoszczą w pamięci naszych wychowanków.

Powitania nadszedł czas.

     

 Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym 2019/2020 nasze ósemkowe rodzinki. Jak zawsze czeka nas wiele wrażeń.

Tym razem rok upłynie nam pod hasłem „Nietypowo o sztuce” oraz „Sportowo to zdrowo”.

Będziemy rozwijać się twórczo oraz zadbamy o naszą kondycję.Nie zabraknie wyjazdów do miejsc związanych ze sztuką i sportem.

Na całodniowe wycieczki wybierzemy się do Magicznych Ogrodów, a grupy najstarsze odwiedzą Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.

Wszystkie ósemkowe rodzinki zaprosimy na sportowe zmagania już wiosną na stadion lekkoatletyczny w Piasecznie. Otworzymy też worek niespodzianek podczas obchodów nietypowych dni w przedszkolu. Zapraszamy w ósemkową podróż pełną emocji, wrażeń i nowych doświadczeń.

Kadra pedagogiczna.

Skip to content