ósemkowe sensacje

Zdobyliśmy grant! 10. 000 na realizację projektu „Leśne laboratorium pod chmurką”.

Nasza radość jest ogromna. Po raz kolejny nasze przedszkole zdobyło grant na realizację projektu ekologicznego. Tym razem znaleźliśmy się  w gronie laureatów konkursu  Fundusz Naturalnej Energii organizowanego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM. Autorkami projektu „Leśne laboratorium pod chmurką” są nauczycielki z grup najstarszych pani Agnieszka B.i pani Justyna Ch.  Realizacja projektu rusza od marca i potrwa do końca czerwca. Główne zadania będą skoncentrowane wokół aranżacji przestrzeni edukacyjnej w ogrodzie przedszkolnym. W planach m.in. mini stacja meteorologiczna, ścieżka sensoryczna, punkty obserwacyjne i badawcze, terenowe warsztaty kulturalno-społeczne dla dzieci i rodziców oraz wycieczki  o charakterze edukacyjno-turystycznym.

            Autorkom zwycięskiego projektu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w jego realizacji.

W poszukiwaniu wiedzy o pingwinach.

Pingwiny to jedne z najbardziej sympatycznych zwierząt na świecie. Od wielu lat wzbudzają ogromne zainteresowanie naukowców, przyrodników, ekologów i polarników. I to nie ze względu na swoją pozorną nieporadność, komediowy styl chodzenia nawiązujący do legendarnej gwiazdy kina niemego Charlie Chaplina, ale ze względu na stan posiadania wielu umiejętności, które stawiają je w zasłużonym szeregu stworzeń niezwykłych.  Zwinność, szybkość, sprawność, wytrzymałość oraz wrodzona elegancja – to najlepsza wizytówka tych ptaków. Od wielu lat wszystkie gatunki pingwina są zagrożone wyginięciem. W ostatnich latach populacja pingwinów zmniejszyła się o 80%. Główną przyczyną tego stanu jest ocieplenie klimatu, przełowienie oceanów, zanieczyszczenie wód oceanicznych, wprowadzenie gatunków inwazyjnych oraz stosunkowo nowym – turystyka.   W odpowiedzi na czyhające zagrożenia wszystkie gatunki pingwinów zostały objęte ścisłą ochroną i wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.  Poświęcono im również osobne dni w eko – kalendarzu. 20 stycznia, obchodzimy Dzień Wiedzy o Pingwinach.

            W naszym przedszkolu postanowiliśmy uczcić ich święto. Te interesujące ptaki stały się inspiracją prac plastycznych. Na holach przedszkolnych z każdego kąta uśmiechały się do nas pingwiny, w ruch poszły koła orgiami płaskie i nacinane, wycinanki, rysunki, oraz makiety z koloniami pingwinów. Nikt nie miał wątpliwości wchodząc do przedszkola, jaki temat dominuje w tym tygodniu. W kącikach tematycznych zagościły albumy przyrodnicze przyniesione przez dzieci, globusy i mapy.  W grupach starszych cieszyły się one dużo większym powodzeniem w czasie wolnym niż klocki i zabawki. Wszyscy obejrzeliśmy w dużych fragmentach nagrodzony Oscarem film dokumentalny „Marsz pingwinów„, który stał się podstawowym źródłem wiedzy o tych zagrożonych wyginięciem ptakach. Do realizacji tematu zaprosiliśmy również rodziców, którzy popołudniami czytali dzieciom książkę Adama Bahdaja „Mały pingwin Pik-Pok”. Jeden z rodziców (grupa Żabki) przygotował prezentację multimedialną z ciekawostkami o różnych gatunkach pingwinów. Mogliśmy zobaczyć także prawdziwy okaz pingwina cesarskiego i skalnego. Zwieńczeniem tematu była przygotowana przez zespół aktywności twórczej ścieżka interaktywna. W obecności rodziców przechodząc z punktu do punktu wg wytyczonej trasy dzieci rozwiązywały różne zadania: był ślizg na brzuchu, przenoszenie jaja do pod górę lodową, quiz wiedzy, spacer po śladach, porównywanie wzrostu i coś kreatywnego, czyli pomysł na marzenie pingwina. Mamy nadzieję, że temat, choć odległy stał się bliski dzieciom dzięki naszym wspólnym działaniom. To pomocny krok w rozwijaniu ciekawości poznawczej i rozbudzaniu zainteresowań przyrodniczych najmłodszych.

Bajeczny świat sportów zimowych.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jest przychylne najmłodszym uczestnikom procesu edukacyjnego. Ma w swojej ofercie ciekawe propozycje zajęć dla przedszkolaków, z których omieszkaliśmy skorzystać. Wizyta w muzeum zrobiła na nas ogromne wrażenie. Począwszy od ciekawej bardzo nowoczesnej szklanej bryły budynku, po obejrzane ekspozycje, filmy o polskich olimpijczykach i trasę edukacyjną.  Historia polskich sportów zimowych jest dużo atrakcyjniejsza, gdy można zobrazować opowieść prawdziwymi eksponatami. Dzieci z grup starszych dowiedziały się m.in., Dlaczego narty pokrywano futrem? Jak wyglądał strój sportowy kobiet uprawiających sporty zimowe? Jaka jest różnica pomiędzy nartami do skoków, a do biegania? Jak wyglądały pierwsze łyżwy i bobsleje? Poznały także nazwiska polskich olimpijczyków, którzy reprezentowali nasz kraj na igrzyskach zimowych. Najmłodsi poznali ideę igrzysk olimpijskich, dowiedzieli się, jaki kolor na fladze olimpijskiej symbolizuje dany kontynent, obejrzeli film edukacyjny i odwiedzili galerię medali olimpijskich. Wycieczka w muzeum zwieńczyła temat poświęcony sportom zimowym. Co prawda za oknem śniegu brak, jednak nie można zapomnieć, że zima niesie ze sobą wiele atrakcji, również tych związanych ze sportem i rekreacją warto na nią czekać i polubić ją mimo wszystko. I chociaż na razie tylko w kalendarzu może za rok się zrehabilituje i przyjdzie. Na to wszyscy z utęsknieniem czekamy.

Bal na sportowo

A takiego balu jeszcze w Ósemce nie było. Tym razem to nie księżniczki, kotki, rycerze Superman i Batman tańczyli w takt muzycznych przebojów, ale prawdziwi sportowcy. Na sali balowej nie zabrakło piłkarzy, baletnic, karateków, wojowników Ninja, narciarzy i cyklistów, można było także spotkać dżokejkę i pływaczkę. Podczas balu był czas na tańce jak to w karnawale, ale również na rozmaite rozgrywki sportowe. Organizatorzy – zespół ds. aktywności ruchowej umiejętnie połączył zabawy taneczne ze sportowymi. Przedszkolaki miały możliwość oddać strzał na bramkę, uczestniczyć w wyścigu w workach, zmienić się w nimfy i wojowników, trzymać sportowy puchar i wykazać się refleksem, zwinnością i szybkością. Kolejny bal za rok. Mamy nadzieję, że również będzie tematyczny, co skłoni nas  wszystkich do podjęcia kreatywnych działań.

Rodzicom gratulujemy  otwartości na przedszkolne inicjatywy  i pomysłowości w doborze strojów .

A w stajence wielkie cuda?

RODZICE DZIECIOM, to cykl spotkań teatralnych, który od wielu lat z powodzeniem realizowany jest w naszym przedszkolu . Tym razem od czujnym okiem pani reżyser – Ewy Grzelak rodzice przygotowali  spektakl jasełkowy.  Pełne gracji anioły, rozśpiewani pastuszkowie, niesforne owce oraz supernowocześni Trzej Królowie zagościli na scenie przedszkolnej. Nie zbrakło również głównych bohaterów- stanowczej i wyrazistej w swej roli Maryi oraz powściągliwego w słowach, pełnego ciepła i spokoju Józefa.  To była piękna opowieść, która dostarczyła wszystkim wiele wzruszeń i radości, a małym widzom którzy rozpoznali w aktorach swoich rodziców satysfakcji, podziwu i dumy.

            Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie, czas , otwartość i rodzicielską inicjatywę.

            Dzieciaki i ósemkowa kadra.

Od chaty do chaty, czyli spotkanie z Mikołajem na ludowo.

Podczas rozmowy telefonicznej, Mikołaj obiecał dzieciom spotkanie i słowa dotrzymał. 13 grudnia doszło do umówionego spotkania w Gościńcu Wiecha w Kawęczynie. Mikołaj nie od razu spotkał się z przedszkolakami. Przygotował dla nas kilka atrakcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Serdecznie powitani przez gospodynię gościńca podzieliśmy się na kilka grup i wyruszyliśmy szlakiem niespodzianek. Czekała nas wizyta w starej piekarni, podczas której poznaliśmy różne rodzaje zboża oraz stare narzędzia i naczynia niezbędne do pieczenia chleba. Zwiedziliśmy chaty ludowe, dekorowaliśmy choinki naturalnymi ozdobami, lepiliśmy pierogi i ozdabialiśmy stroiki świąteczne. Zwieńczeniem był spacer po terenie obiektu podczas którego obserwowaliśmy daniele i zwierzęta gospodarstwa wiejskiego oraz przejażdżka wozem. Po zasłużonym posiłku udaliśmy się na spotkanie z Mikołajem. Były prezenty, wspólne kolędowanie i podziękowania. Ku naszemu zaskoczeniu  Mikołaj, który do nas przybył był bardzo, bardzo szczupły… Okazało się, że dopiero zaczynał swoje odwiedziny u dzieci. Po łakociach pozostawionych na parapetach przez najmłodszych po świętach na pewno wróci do swojej mikołajowej wagi. Życzymy Mu tego z całego ósemkowego serduszka.

Przedszkolaki dzwonią do św. Mikołaja

Mikołajki to jeden z najsympatyczniejszych dni w roku, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieciaki. I choć nie wszyscy już wierzą w Mikołaja, to niezwykłość tego dnia udziela się zarówno małym jak i dużym. Nie ma, bowiem radośniejszego poranka w roku niż ten, w którym tupot bosych stópek przeplata się z okrzykami zachwytu nad odnalezionymi w zakamarkach domu drobiazgami od samego świętego. W naszym przedszkolu też nie zabrakło Mikołajkowych niespodzianek. Nie spotkaliśmy się z Mikołajem, co prawda osobiście, ale mieliśmy tę ogromną przyjemność porozmawiania z nim przez telefon. Centrala telefoniczna mieściła się w sali nr 11, do której przybyły dzieciaki ze wszystkich grup. Gdy byliśmy już gotowi na rozmowę okazało się, że żadna z pań w swoich kontaktach w telefonie nie ma najważniejszego numeru, czyli telefonu do samego św. Mikołaja. Całe szczęście, że na czas przybyła Mikołajka i w paczce przywiozła ze sobą specjalny świąteczny telefon. Był on nieco inny od tych dobrze znanym dzieciom. Miał tarczę, słuchawkę i sznur.  Połączenie zostało w miarę szybko zrealizowane. Dzieci zadały Mikołajowi mnóstwo pytań, na które skrupulatnie udzielał odpowiedzi. Dowiedzieliśmy się, co lubi jeść, ile reniferów jest w jego zaprzęgu, skąd bierze czarodziejski pył, a także, dlaczego nos Rudolfa jest czerwony. W podziękowaniu każda grupa podarowała mu muzyczny upominek. W paczce od Mikołajki dzieci znalazły drobne upominki,  a sam święty  obiecał, że spotka się ze wszystkimi przedszkolakami już 13 grudnia (taki termin znalazł dla nas w swoim kalendarzu). Zatem wszyscy czekamy z utęsknieniem.

Andrzejki w kociej republice!

29 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w zabawie Andrzejkowej, która tym razem odbyła się w Kociej Republice. Od rana do przedszkola schodziły się same koty. Można było wśród nich odnaleźć czarne domowe kociaki oraz te dzikie przybyłe z odległych egzotycznych krajów.  Żeby zostać obywatelami Kociej Republiki wszystkie kotki małe i duże musiały zaliczyć konkretne zadania, które rozmieszczone były w poszczególnych Ministerstwach. Milusińscy odwiedzili Ministerstwo Kolorów, Śmiechu, Zmian, Sportu, Marzeń. W każdym z nich czekał na przybyłych ze swoją czarodziejską niespodzianką Koci Minister. Był wśród nich Humorek, Szczęściarz, Marzyciel. Po wykonaniu zadań i odnalezieniu swojej dobrej wróżby wszystkim kociakom został nadany tytuł obywatela Kociej Republiki. Odśpiewano hymn i przy dźwiękach tajemniczej muzyki pojawiły się w wielkich garach kocie przysmaki. Mamy nadzieję, że wszystkim ósemkowym kotkom słodkie myszki bardzo smakowały, a dobra wróżba, którą zabrały ze sobą do domów spełni się w najbliższej bądź dalszej przyszłości.

List od Prezydenta

W listopadzie mieliśmy ogromną przyjemność otrzymać list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, z podziękowaniami za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci przez cały rok przedszkolny brały czynny udział w realizacji założeń projektu. Nauczycielki wybrały jedenaście zadań z listy propozycji, które musiały zostać spełnione do otrzymania przez placówkę Certyfikatu. Głównymi celami było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Wraz z listem dzieci otrzymały flagę Polski. Grupa III biorąca udział w projekcie z dumą i powagą wysłuchała listu.

Edukacyjne atrakcje kielecczyzny dla Ósemkowych podróżników.

            15 października dwie najstarsze grupy przedszkolne zgłębiały tajemnice edukacyjnych atrakcji Kielc.  Na początek w swoje progi zaprosili nas edukatorzy z Energetycznego Centrum Nauki.  Tam pod ich okiem uczestniczyliśmy w warsztatach popularnonaukowych zorganizowanych w prawdziwym laboratorium.  Zaspakajaliśmy naszą ciekawość świata poprzez wykonywanie eksperymentów, do których używaliśmy popularnych produktów dostępnych w każdym domu: olej, sodę, płyn do mycia naczyń, ocet. Mali badacze zafascynowani byli efektami samodzielnie wykonywanych doświadczeń.

Następnie zwiedziliśmy interaktywną wystawę pt. ” Energia „. 28 urządzeń dostępnych dla dzieci pozwoliły zrozumieć funkcjonowanie różnych form energii.  Z dużą cierpliwością tankowaliśmy fiata 126p, uruchamialiśmy pompy tłokowe i elektrownie wiatraczne.

Po wizycie w centrum przyszedł czas na zasłużony posiłek, który zjedliśmy pod chmurką na terenie parku edukacyjnego. W Centrum Geodeukacji zwiedziliśmy stałą wystawę przestrzenną opisującą przeszłość geologiczną Gór Świętokrzyskich oraz podróżowaliśmy w kapsule czasu. Podczas fascynującej ?Podróży do wnętrza Ziemi? obejrzeliśmy w skrócie dzieje naszej planety. Nie tylko sens nas zachwycił, ruszające fotele w czasie projekcji filmu, spryskująca nas woda, zapach dymu i kurzu wulkanicznego wpłynęły dodatkowo na efekt odbioru. Pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie i szczęśliwie do przedszkola.

Święto drzewa w Ósemce

To już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji na rzecz przyrody organizowana w naszym przedszkolu.

U nas „Święto drzewa” trwało dwa tygodnie.  Podczas realizacji projektu badawczego zdobywałyśmy z najmłodszymi najważniejsze wiadomości o drzewach. Kierunek poszukiwań wiedzy wyznaczyła siatka pytań, którą opracowała każda z grup. W większości ekspertami wiedzy były dzieci, chętnie dzieliły się zdobytymi wiadomościami z innymi, przynosiły ciekawe albumy przyrodnicze lub samodzielnie przygotowane plansze, kąciki przyrody wzbogaciły się o kolorowe liście, wiele działań przeniesiono do ogrodu przedszkolnego, w którym prowadzono obserwacje przyrodnicze oraz eko-zabawy w terenie. Galerie prac na korytarzach przedszkolnych wypełniły się wizerunkami drzew wykonanymi różnymi technikami przez najmłodszych. 

Zwieńczeniem święta była integracyjna impreza plenerowa z udziałem zaproszonego leśnika z Nadleśnictwa Chojnów. W leśnej scenerii odbyło się również włączenie do grona przedszkolaków naszych najmłodszych wychowanków. 50 trzylatków złożyło uroczyste ślubowanie. Każdy z nich został mianowany na Ósemkowego Przedszkolaka, a mistrzem ceremonii, który dzierżył w dłoni złote berło z szyszki był leśnik wraz ze swoim pomocnikiem Szyszunią Monisią.

Święto drzewa to oczywiście ogólnopolska akcja sadzenia drzew. W Przedszkolu nr 8 pojawiło się 10 nowych drzew, które w okresie wiosenno -letnim na pewno stworzą wspaniały parasol chroniący nas przed słońcem. Drzewa zostały posadzone przez otwartych na przedszkolne inicjatywy ojców naszych wychowanków. Serdecznie dziękujemy tatom: Gabrysi, Julka  i Marcela z grupy II, Janka i Zacharego z grupy V oraz Karola z grupy IV. 

SPEKTAKULARNY SUKCES „ÓSEMKI” –
Przedszkole nr 8 zdobywcą Wojewódzkiego Certyfikatu
 „Przedszkole Promujące Zdrowie”.


Z ogromną radością i dumą informujemy, że nasza Ósemka w dniu 19 września 2019 roku otrzymała Wojewódzki Certyfikat „Przedszkole Promujące Zdrowie”.
Został on przyznany przez Wojewódzką Kapitułę powołaną z ramienia  Mazowieckiego Kuratora Oświaty .  Wymiar sukcesu jest imponujący, gdyż decyzją Kapituły Certyfikat otrzymało w tym roku tylko 5 placówek z województwa mazowieckiego (jesteśmy jedynym przedszkolem wśród wyróżnionych szkół).  Otrzymanie Certyfikatu jest wyrazem uznania dla wieloletniej, systemowej i planowej pracy placówki zgodnie z ideą Przedszkola Promującego Zdrowie.  
Docenienie przez Kapitułę starań całej kadry Przedszkola nr 8 oraz aktywnie współdziałającego środowiska rodzinnego pozwala nam czuć satysfakcję , ale również dopinguje do dalszych starań w zakresie szeroko rozumianej promocji zdrowia.

Przedszkolny koordynator programu
„Przedszkole Promujące Zdrowie”.

XII Mistrzostwa Przedszkoli Gminy Piaseczno w Wieloboju Lekkoatletycznym

Przedszkole nr 8 VICE MISTRZEM wieloboju.

W piątek 27 września 2019 r. reprezentacja naszego przedszkola już po raz dziesiąty wzięła udział w Mistrzostwach gminy Piaseczno w wieloboju sportowym organizowanych dla wszystkich gminnych przedszkoli.

Z grupy IV reprezentowali nas: Oliwka, Rozalka, Amelka, Julka, Marcel, Adrian, Franek, Krzyś, a z grupy III Adam R, Adam W, Zosia P, Basia P, Ula Kuba i Staś. Zawody odbywały się na stadionie lekkoatletycznym w następujących konkurencjach: bieg przez płotki na 50 m, skok w
dal z rozbiegu, rzut oszczepem oraz sztafeta 8×50. Po trzech konkurencjach prowadziliśmy równocześnie z przedszkolem „Bajka”.

O ostatecznym wyniku zdecydował wynik sztafety. Po raz dziesiąty stanęliśmy na podium Mistrzostw. Wróciliśmy z medalami i pucharem, który stanie w
honorowej galerii trofeów przedszkolnych, bogatsi o nowe doświadczenia, pewniejsi siebie, dumni, pełni satysfakcji i wiary w kolejny sukces.

Wszystkim małym sportowcom gratulujemy sukcesu.
Brawo dzieciaki.

Czar Magicznych Ogrodów.

       Oczarowało nas nie tylko miejsce, ale i pogoda, swoboda poruszania, odwaga wychowanków.

W dniu 17 września Park Tematyczny Magiczne Ogrody w Janowcu otworzył przed nami swoje podwoje. Spacerowaliśmy spokojnie po zadbanych ukwieconych alejkach, korzystając swobodnie ze wszystkich atrakcji, które tego dnia były tylko dla nas.

Odwiedziliśmy skrzata, który mieszkał w dziupli starego drzewa. Posłuchaliśmy, o czym mruczą Magiczne Wierzby, zwiedziliśmy Zamek Wróżek oraz Marchewkowe Pole, przejechaliśmy się po malowniczym ogrodzie mini kolejką. Prawdziwym wyzwaniem było przejście po moście linowym w Grodzie Krasnoludów, zjazd z wysokiej zjeżdżalni Krasnali oraz spacer ścieżką wiodącej do Smoczej Jamy.

Mogliśmy oglądać, słuchać, wąchać i dotykać wszystkich atrakcji. Przyjechaliśmy pełni wrażeń i doznań estetycznych. Pamiątkowe kadry zdjęć upiększyły przedszkolne galerie.
Mamy nadzieję, że wspomnienia z wycieczki na długo zagoszczą w pamięci naszych wychowanków.

Powitania nadszedł czas.

     

 Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym 2019/2020 nasze ósemkowe rodzinki. Jak zawsze czeka nas wiele wrażeń.

Tym razem rok upłynie nam pod hasłem „Nietypowo o sztuce” oraz „Sportowo to zdrowo”.

Będziemy rozwijać się twórczo oraz zadbamy o naszą kondycję.Nie zabraknie wyjazdów do miejsc związanych ze sztuką i sportem.

Na całodniowe wycieczki wybierzemy się do Magicznych Ogrodów, a grupy najstarsze odwiedzą Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.

Wszystkie ósemkowe rodzinki zaprosimy na sportowe zmagania już wiosną na stadion lekkoatletyczny w Piasecznie. Otworzymy też worek niespodzianek podczas obchodów nietypowych dni w przedszkolu. Zapraszamy w ósemkową podróż pełną emocji, wrażeń i nowych doświadczeń.

Kadra pedagogiczna.