Na niebiesko dla autyzmu

DRODZY RODZICE!

Od kilku lat 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości na Temat Autyzmu.

W tym dniu każdy może dowiedzieć się? więcej o autyzmie i wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, poprzez ubranie się na niebiesko. Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja AutismSpeaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu” jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoje oświetlenie tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach.

Nie bądź zielony w temacie autyzmu. 2 kwietnia bądź niebieski!

„Autyzm. Częstszy niż myślisz” – problem całościowych zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu, dotyczy 1% całej populacji, niezależnie od rasy, miejsca zamieszkania, statusu ekonomicznego. Szacuje się?, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem.

Czym jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, niema dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.

Symptomy

Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Czasem kropla deszczu potrafi wywołać panikę, a podmuch wiatru sprawia? fizyczny ból. Często funkcjonują jakby we własnym świecie, „za niewidzialną szybą” ? żyją wśród rówieśników, ale tak naprawdę obok nich. Nie włączają się do rozmowy ani zabawy, nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Szybko się zniechęcają, nie poddając się regułom gry, chcą zrobić coś po swojemu, a gdy tego nie mogą ? wpadają w niekontrolowaną złość lub agresję. Dlaczego? Ponieważ nie rozumieją reguł życia społecznego w sposób naturalny, a muszą się ich nauczyć. Co więcej ? mają trudności z odczytywaniem emocji, rozumieniem ich przyczyn oraz intencji czyichś działań. Mają trudności z komunikacją. Zdarza się, że nie mówią i porozumiewają się za pomocą form alternatywnych – piktogramów, aplikacji itp. Ich mowa bywa monotonna, nadmiernie przyspieszona lub spowolniona bez intonacji oznaczającej pytanie lub koniec zdania. Nie rozumieją skrótów myślowych, wyrazów o podwójnym znaczeniu, nie śmieszą ich dowcipy, trudno im interpretować przysłowia czy skrótowe polecenia. Mogą też posługiwać się językiem literackim. Używają wtedy „kwiecistego języka” nawet w zwykłej rozmowie z kolegami.

Są nadwrażliwi na zmiany w otoczeniu ? przewidywalność daje poczucie bezpieczeństwa. Musi zatem istnieć dokładny, niezmieniony plan dnia i idealnie, gdyby otoczenie także było niezmienne. Wszystko bowiem, co nowe budzi lęk i niepewność, wyprowadza z równowagi i zaburza koncentrację. W umyśle dziecka z autyzmem niema ogólnych, abstrakcyjnych pojęć. Autyzm to ocean możliwości. Co oznacza, że każda osoba z autyzmem jest indywidualnością i nie ma dwóch takich samych osób ze spektrum.

Bądź z nami w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu! Ubierz się na niebiesko i prześlij do nas zdjęcie. Razem stworzymy piękną galerię!

przedszkole8piaseczno@gmail.com

Poniżej zamieszczamy film oraz książeczkę dla dzieci. Zapraszamy do zapoznania się .

https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&feature=youtu.be .Hubek_Kubek_drukPobierz

Mamy już pierwsze zdjęcia do naszej „Niebieskiej galerii”

Skip to content