Obchody Światowego Dnia Ziemi

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Światowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Świat dookoła nas bardzo się zmienia, coraz mniej jest zielonych placów nie dotkniętych niszczycielską działalnością człowieka. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko kształtować świadomość najmłodszych ale zacząć też działać na korzyść naszej planety. Zatem przez ostatnie dwa tygodnie uczyliśmy się w jaki sposób dbać o nasz wspólny dom – planetę Ziemię. To była również doskonała okazja, aby odwiedzić ogródki przedszkolne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły wiosenne prace porządkowe w przedszkolnych ogródkach. Spulchniały glebę, grabiły, wytyczały grządki, przygotowując je na nowe rośliny, które wkrótce zostaną zasiane.

Wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w Festiwalu Piosenki Ekologicznej pt „Eko trele”. Udekorowane opaskami symbolizującymi to ważne święto, aktywnie spędziły czas na terenie ogrodu przedszkolnego, prezentując piosenki o charakterze ekologicznym. Ukoronowaniem festiwalu było złożenie przez dzieci przyrzeczenia ekologicznego wobec matki Ziemi oraz wręczenie przedstawicielom każdej grupy dyplomów i sadzonek truskawek, które wkrótce zostaną posadzone w przygotowanych wcześniej przedszkolnych inspektach ogrodowych. Mamy nadzieję, że zaszczepiona świadomość ekologiczna o którą dbają nasi nauczyciele, pozostanie w małych głowach na dłużej by przyszłe pokolenia też mogły cieszyć się wspaniałym, zielonym zakątkiem jakim jest Ziemia.

To był wyjątkowo aktywny i pracowity okres. Na podsumowanie podjętych działań przypominamy tekst złożonej przez przedszkolaki obietnicy by:

– chronić przyrodę,

– oszczędzać wodę,

– dokarmiać ptaki,

– dbać o zwierzaki,

– kwiaty hodować,

– drzewa szanować,

– ziemię ratować,

– nigdy nie śmiecić,

– i uczyć tego wszystkie dzieci.

Skip to content